Chemické čištění teplovodních a chladicích výměníků
Problémy chladicích výměníků
Během provozu dochází k zanášení výměníků různými úsadami v závislosti na typu protékajícího média. Důvodem je většinou špatná kvalita vody v kombinaci s nevhodným tepelným režimem. Pro jednotlivé aplikace jsou typické úsady, jejich tvorba a odstraňování.
Při přípravě TUV jsou typické vápenné a vápeno-hořečné úsady. Jejich likvidace je poměrně snadná pomocí široké škály kyselin i za nízkých teplot.
V okruzích s upravenou vodou je zbytková vápenná tvrdost nízká a uplatňují se zde ve zvýšené míře železité úsady, zejména oxidy, často kombinované s vápennými složkami do podoby uhličitanů železa. Likvidace těchto úsad je obtížnější tím více, jak v nich roste podíl železa. Zde je třeba použít podstatně agresivnější kyseliny, většinou ve směsích.
Biologické úsady, jako je tuk, olejové a ropné látky, barvy apod. lze likvidovat poměrně snadno silnými louhy s alkalitou okolo pH 8 – 9.
Čištění a údržba chladicích výměníků
Provádíme chemické čištění všech typů výměníků, včetně kondenzátorů, výparníků a kotlů dle postupů schváleného výrobcem.
Nejdůležitější při chemickém čištění je vyvarovat se použití činidel, narušujících samotný výměník a v každém případě dbát doporučení výrobce. Dalším důležitým aspektem je postupovat v souladu s hygienickými a bezpečnostními předpisy.
i Obvyklým materiálem výměníků je nerezová ocel AISI 316. Na čištění tohoto materiálu zásadně nelze použít činidla způsobující korozi této oceli, zejména kyselinu dusičnou a solnou v žádné koncentraci!!!
- Pájené výměníky
- Zde je omezení v použité pájce, což je obvykle měď. Zásadně proto nelze použít činidlo, napadající měď, zejména kyselinu sírovou!
- U těchto nerozebíratelných výměníků nesmí dojít k úplnému zanesení – nemůže-li činidlo protékat výměníkem, je čištění bezvýsledné.
- Rozebíratelné výměníky
- Chemické složení činidel je limitováno zejména odolností těsnění proti působení těchto činidel.
- Protože materiálů, používaných pro těsnění je značné množství se zcela odlišnými vlastnostmi a tedy i rezistencí vůči použitým činidlům, nelze obecně určit, která činidla jsou vhodná a která nikoliv.
- Pro běžná těsnění na bázi pryže lze použít většinu činidel, ale i zde jsou rozdíly v odolnosti v závislosti na koncentraci a teplotě roztoku. Zejména u louhů, které při delším působení mohou pryže zbobtnávat.
Čištění se provádí bez nutnosti demontáže přímo u zákazníka. Jsme tak schopni zajistit v co nejkratším možném čase znovuobnovení funkčnosti a požadovaného výkonu jednotlivých zařízení.
i Důležité je periodické čištění při poklesu výkonu nebo při zvýšení tlakových ztrát. Pokud by totiž ve výměníku vlivem zanášení došlo k úplnému ucpání jednotlivých kanálků, nebo dokonce celého výměníku, je takový výměník nevyčistitelný.
Systém chemického čištění je tak příkladný, že po vyčištění letité výměníky vykazují parametry plně srovnatelné s novými výrobky.